تبلیغات
AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان خاکم سوادکوه (اوریم) - 26 عید ماه طبری ثبت جهانی می شود

خاکم سوادکوه (اوریم)

بهشت گم شده سوادكوه (اوریم)

26 عید ماه طبری ثبت جهانی می شود.

رئیس كمیته كشتی پهلوانی لوچو شهرستان سوادكوه گفت:26 عید ماه طبری ثبت جهانی می شود.

محمد قاسم ن‍ژاد رئیس كمیته كشتی پهلوانی لوچو شهرستان سوادكوه عصر دیروز در جلسه بررسی برنامه های لوچو شهرستان سوادكوه با اشاره به این مطلب كه كشتی پهلوانی لوچو قدمتی 4 هزار ساله دارد، گفت:‌قدمت كشتی لوچو را در صفحات تاریخی مربوط به پیروزی فریدون بر ضحاك می توانیم جستجو كنیم.

رئیس كمیته كشتی پهلوانی لوچو شهرستان سوادكوه به سابقه كهن این ورزش پهلوانی در استان مازندران و شهرستان سوادكوه اشاره كرد و افزود: در 26 عیدماه طبری (عید مردگان) كه مصادف با اواخر تیرماه است در نقاط مختلف مازندران و سوادكوه شاهد برگزاری آن هستیم.

وی افزود: از طرف كمیته كشتی پهلوانی لوچو شهرستان سوادكوه پیشنهادی مبنی بر ثبت روز تاریخی 26 عیدماه در تقویم ملی وجهانی میراث آیینی در جریان است.

وی افزود: در روز 26 عیدماه طبری فریدون بر ضحاك پیروز شده است و مردم در این روز به تجدید خاطره با درگذشتگان خود می پردازند و در آن روز مراسم های مختلفی برای شادی و شعف انجام می گیرد.

قاسم ن‍ژاد به برگزاری سازمان یافته كشتی لوچو به همراه برگزاری جشنواره در طول 3 سال اخیر اشاره كرد و گفت:‌به مناسبت 26 عیدماه مسابقات مختلف و جشنواره كشتی لوچو در نقاط مختلف شهرستان سوادكوه برگزار می شود.

رئیس كمیته كشتی پهلوانی لوچو شهرستان سوادكوه با تاكید بر اینكه مسابقات كشتی لوچو در امامزاده حسن كه بین شهرستانهای بابل و سوادكوه از سالهای دور در جریان بوده است بدلایل مختلف حساسیت فراوانی را بین دو منطقه ایجاد كرده است، گفت: متاسفانه در سالهای گذشته شاهد درگیریهایی در برگزاری این آیین كهن بوده ایم كه با یاری خداوند و مدیریت انجام شده و هماهنگی های لازم از سوی عزیز باقری فرماندار شهرستان و كمیته كشتی لوچو و اداره تربیت بدنی شهرستان امسال این مسابقه بدون درگیری و با امنیت كامل انجام شده است.

قاسم نژاد از همراهی مناسب علاقمندان و تماشاگران خبر داد و افزود:‌امنیت كامل این مسابقات توسط عوامل اجرایی كمیته كشتی پهلوانی لوچو سوادكوه تامین شد.

وی گفت: كشتی لوچو امسال در منطقه چرات، امامزاده حسن الاشت، ممیج خیل ولوپی، كرمان پل سفید، خواجكلا زیراب سوادكوه با حضور مدیر كل تربیت بدنی مازندران، قهرمان المپیك و جهان و كاپیتان سابق تیم ملی تیراندازی جانبازان، رضا یزدانی و كمیل قاسمی از چهره های برتر كشتی كشور و مسئولان استانی و شهرستانی در این جشنواره ها برگزار شد..

قاسم نژ‍اد از برگزاری كشتی لوچو در شهر زیراب خبر داد و افزود:‌دومین جشنواره فرهنگی ورزشی كشتی لوچو زیراب بعد از ماه مبارك رمضان برگزار خواهد شد.

نظرسنجی

  بازدید کننده محترم آیا شما به اوریم سفر کردید؟؟


http://d20.ir/Upload/5dd348c9/02ee4e27/Untitled-3.gif

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :